Gezer Tozar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gezer Tozar

GeZeR ToZaR FoRuM

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Dünyanın İkizi Bulundu

3 posters
YazarMesaj
rose_flowers

Dünyanın İkizi Bulundu Default6
rose_flowers

RuH HaLi : Dünyanın İkizi Bulundu Asik10
SaNaL HaYVaN : Dünyanın İkizi Bulundu Cat3281291rt5
MaDaLYaLaRıNıZ : Dünyanın İkizi Bulundu Madaly19
Rep Gücü : 1119

Dünyanın İkizi Bulundu Empty
MesajKonu: Dünyanın İkizi Bulundu   Dünyanın İkizi Bulundu EmptyCuma Mart 06, 2009 11:10 am

Dünyanın ikizi bulundu!Güneş sistemin dışındaki bu gezegen bilim dünyasını hayrete düşürdü.

Bilim dünyası şokta. Güneş sisteminin dışında, kendi güneşi etrafında dönen ve Dünya'ya benzeyen bir gezegen keşfedildi
Dahi fizikçi Stephen Hawking geçtiğimiz yıl, “İnsanlık neslini sürdürmek istiyorsa çok yakında yeni gezegenleri kolonileştirmeli” demişti. Amerikalı astronomlar dün bununla ilgili ilk adımı atmayı başardı ve güneş sistemi dışında ilk kez Dünya’ya ikizi kadar benzeyen bir gezegen keşfetti. 41 ışık yılı uzaklıkta
bulunan 55 Cancri isimli yıldızın etrafında bulunan beş gezegenden dördü çok sıcak gazlardan oluşuyor. Ancak “55 Cancri F” ismi verilen beşincisi güneşe göre pozisyonu ve yüzey ısısı ile dünyanın neredeye aynısı. Ki gezegenlerden son keşfedilen, Dünya’ya ikizi kadar benziyor.
Bir ‘yılı’ 260 gün sürüyor
18 yıllık bir araştırma sonucunda ortaya çıkartılan gezegen, dünyadan 45 kat daha büyük olmasına rağmen, kendi güneşine dünyanın güneşe olan uzaklığıyla aynı mesafede. Dünya güneş etrafındaki bir dönüşünü 365
günde tamamlarken 55 Cancri F için bu 260 gün sürüyor. Dünyadan bir kaç derece daha sıcak olduğu tahmin edilen gezegenin kendi içinde ya da kendi içinde ya da uydusunda su ve oksijen bulunma ihtimali çok yüksek
olduğu belirtildi.
Güneş sistemi dışında başka bir sistemin keşfedilmesinin müthiş bir şey olduğuna işaret eden California Üniversitesi bilimadamlarından Geuff Marcy, “Böyle bir gezegenin varlığını öğrenmek beni havalara uçurdu” diye konuştu.
Araştırmacılar, yeni keşiflerin, gezegenlerle dolu bizimki gibi bir sürü güneş sistemi olabileceğini ortaya koyduğunu düşünüyor.
Küçük bir uzaklık problemimiz var!
Bilim dünyasını heyecanlandıran Dünya’nın ikizine şu anki teknolojiyle gitmek hayal... Işığın 1 yılda katettiği mesafe olan ışıkyılı, 9.4 trilyon kilometreye karşılık geliyor. Bu gezegenin bize uzaklığı olan 41 ışık yılı ise 400 trilyon kilometreye denk geliyor. Yani ışık hızında giden bir uzay gemisi yapılmış olsa, bu gezegene ulaşmak tam 41 yıl sürecek. Mevcut uzay mekikleriyle yakıt sorunu aşıldığı taktirde bile 250 bin yıl sürüyor.
18 YILLIK DEV ARAŞTIRMAYLA ORTAYA ÇIKARILDI
Yeni gezegen sistemi Californa’daki Lick gözlemevinde bulunan Shane teleskobu ile ve Hawaii’deki Keck rasathanesinde 18 yıldır yürütülen çalışmaların birleştirilmesiyle bulundu ...

alıntıdır.
http://www.gezertozar.yetkin-forum.com
gul_bahar

Dünyanın İkizi Bulundu Default3
gul_bahar

RuH HaLi : Dünyanın İkizi Bulundu Kizgin10
SaNaL HaYVaN : Dünyanın İkizi Bulundu Cccfis12
Rep Gücü : 80

MesajKonu: Geri: Dünyanın İkizi Bulundu   Dünyanın İkizi Bulundu EmptyC.tesi Mart 07, 2009 2:16 pm

ne olcakmış topluca oraya mı taşınıcaz?? scratch burayı maf ettik başka gezegenlerde sıra Suspect
ikadim

Dünyanın İkizi Bulundu Default5
ikadim

RuH HaLi : Dünyanın İkizi Bulundu Keyifs10
SaNaL HaYVaN : Dünyanın İkizi Bulundu Kat92v11
Rep Gücü : 67

MesajKonu: Geri: Dünyanın İkizi Bulundu   Dünyanın İkizi Bulundu EmptyPaz Mart 08, 2009 5:09 pm

Orası bizi kabul etmez galiba.Ederse seve seve gideriz.
http://ibrahim.kadim@hotmail.com
gul_bahar

Dünyanın İkizi Bulundu Default3
gul_bahar

RuH HaLi : Dünyanın İkizi Bulundu Kizgin10
SaNaL HaYVaN : Dünyanın İkizi Bulundu Cccfis12
Rep Gücü : 80

MesajKonu: Geri: Dünyanın İkizi Bulundu   Dünyanın İkizi Bulundu EmptySalı Mart 10, 2009 2:31 pm

ikadim demiş ki:
Orası bizi kabul etmez galiba.Ederse seve seve gideriz.

yok yok ben gitmicem, banane banane geek geek
ikadim

Dünyanın İkizi Bulundu Default5
ikadim

RuH HaLi : Dünyanın İkizi Bulundu Keyifs10
SaNaL HaYVaN : Dünyanın İkizi Bulundu Kat92v11
Rep Gücü : 67

MesajKonu: Geri: Dünyanın İkizi Bulundu   Dünyanın İkizi Bulundu EmptyPaz Mart 15, 2009 4:58 pm

Git git yoksa üzülürler
http://ibrahim.kadim@hotmail.com

Dünyanın İkizi Bulundu
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İnşaat Kazısında Dinazor Bulundu
» Dünyanın En İyi 5 Sırrı
» Dünyanın En Kısa Adamı
» Dünyanın En Mutlu Ülkesi
» Dünyanın En Büyük Göğüslü Adamı