Gezer Tozar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gezer Tozar

GeZeR ToZaR FoRuM

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Penguenler Neden Paytak Yürür?

2 posters
YazarMesaj
gul_bahar

Penguenler Neden Paytak Yürür? Default3
gul_bahar

RuH HaLi : Penguenler Neden Paytak Yürür? Kizgin10
SaNaL HaYVaN : Penguenler Neden Paytak Yürür? Cccfis12
Rep Gücü : 80

Penguenler Neden Paytak Yürür? Empty
MesajKonu: Penguenler Neden Paytak Yürür?   Penguenler Neden Paytak Yürür? EmptyPaz Mart 08, 2009 3:45 pm

Penguenler sağa sola sallanarak yürürler. Bu sarkaç benzeri ilginç yürüyüşün nedeni son derece önemlidir. Bu yürüyüş sayesinde penguenler önemli derecede enerji tasarrufu yapmaktadırlar. Penguenlerin bacakları aşırı kısadır. Ancak penguenler, yana doğru adımlar atarak bu kısalığın dezavantajlarını ortadan kaldırır ve kaslarının daha az yorulmasını sağlarlar. Hatta her adımın sonunda bir sonraki adım için enerji depolamış olurlar.

Yana doğru adımlar atarak değil de düz yürümüş olsalardı penguenlerin kendi boyutlarındaki bir hayvandan iki kat daha fazla enerji harcamaları gerekirdi. Ancak bu özel yürüyüş şekli sayesinde penguen sadece yürümeye başlarken enerji harcar, bir de dururken. Kısıtlı olan besininin denize ulaşmaya çalışan penguene yetmesi için en isabetli yöntem budur.

Enerji tasarrufu sağlayacak bir yürüyüş şekli elbette ki penguenin kendi başına keşfettiği bir kolaylık değildir. Üstelik bunu tek bir penguen değil bütün penguenler böyle yapmaktadırlar.

Ağır kış şartlarında yaşamalarını sağlayacak bu kolaylığı penguenler ilk doğdukları andan itibaren bilir ve uygularlar. Aksi bir davranış ölümlerine neden olacak kadar ciddi sonuçlar doğurabilir. Dondurucu soğukta penguenin en az enerji harcamak için neler yapması gerektiğini kendiliğinden denemesi ve en sonunda bu yürüyüşte karar kılması söz konusu değildir. Penguenlerin bu yürüyüş şekilleri Allah'ın canlılar üzerindeki şefkat ve merhametinin delillerinden biridir.
ikadim

Penguenler Neden Paytak Yürür? Default5
ikadim

RuH HaLi : Penguenler Neden Paytak Yürür? Keyifs10
SaNaL HaYVaN : Penguenler Neden Paytak Yürür? Kat92v11
Rep Gücü : 67

Penguenler Neden Paytak Yürür? Empty
MesajKonu: Geri: Penguenler Neden Paytak Yürür?   Penguenler Neden Paytak Yürür? EmptyPaz Mart 08, 2009 5:01 pm

Çok merak etmişimdir.Teşekkürler.
http://ibrahim.kadim@hotmail.com

Penguenler Neden Paytak Yürür?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Hayvanlar Neden Kış Uykusuna Yatar?
» Neden Karıncaları Yağmur Etkilemez?
» Yarasalar neden kan emer
» Yarasalar Neden Kan Emer?
» Erkekler Neden Aldatır??